Legjobb diéta 5. rész – köszvény diéta

2. kép - Nem kell mindenről lemondani a köszvény diéta alatt
A legjobb diéta 5. részében a köszvény diétát szeretnénk bemutatni. Igazából, ez az előző diétákhoz képest kicsit hátrébb sorolandó, de alapvetően nagyon hasznos lehet bárkinek, nem csak azoknak, akik köszvénytől szenvednek.
A köszvény az ízületi gyulladások egyik típusa, Amerikában körülbelül 8.3 millió embert érint. Hazánkban természetesen nem ilyen nagy ez az arány, de sajnos sok ember életét megkeserítheti ez a fajta gyulladás. Akik köszvénytől szenvednek, jellemzően hirtelen és erős ízületi, fájdalmas gyulladást tapasztalnak, ami lássuk be nem egy kellemes érzés. Viszont nagyon jó hír, hogy a köszvény tünetei megfelelő gyógyszerekkel és tudatos táplálkozással szinte minimális szintre csökkenthetők. Cikkünkben most neked is szeretnénk bemutatni a köszvény diétát, aminek segítségével csökkentheted a tüneteidet, amennyiben Te is érintett vagy ebben a problémában.
Na de mi is a köszvény?
A köszvény egy olyan típusú ízületi gyulladás, amely hirtelen fájdalommal, duzzanattal és az ízületek gyulladásával jár. A köszvényes esetek csaknem fele a nagy lábujjakat érinti, továbbá nagy veszélynek vannak kitéve az ujjak, csuklók és a térdek is. A köszvény tünetei vagy “köszvény rohamok” akkor fordulnak elő, ha túl sok húgysav termelődik a szervezetben. A húgysav egy salakanyag termék, amelyet a test hoz létre bizonyos ételek emésztésekor. Ha magas a húgysavszint, annak kristályai felhalmozódhatnak az ízületekben. Ez a folyamat duzzanatot, gyulladást és intenzív fájdalmat válthat ki a szervezetben. A köszvényes rohamok általában éjszaka fordulnak elő, és jellemzően 3–10 napig tartanak. Sajnos vannak olyan betegek is, akiknek genetikailag több húgysavat állít elő a szervezetük, így sokkal nagyobb eséllyel vannak kitéve a köszvény tüneteinek.
Hogyan befolyásolja az étkezésed a köszvény kialakulását?
Amennyiben Te is köszvénytől szenvedsz, akkor sajnos rád is hatással lehetnek az étkezéseid. Sajnos bizonyos ételek rendelkeznek azzal a tulajdonsággal, hogy megemelik a húgysav szintet a szervezetben, így okozva köszvényes rohamokat, így amennyiben köszvénytől szenvedsz számodra is kritikus lehet az ételeid megválasztása.
Azok az ételek lehetnek veszélyesek, amelyekben a purin szint magas. A purin egy olyan elem, amely természetes módon megtalálható a különböző ételekben. Amikor a szervezetünk a purint elkezdi megemészteni, akkor válaszul húgysavat fog előállítani. Egy egészséges szervezet esetében ez nem okoz problémát, azonban akik köszvénytől szenvednek, azoknak a szervezete sajnos nem tudja hatékonyan eltávolítani a húgysavat, így rohamok alakulhatnak ki.
Szerencsére, a kutatások azt mutatják, hogy a megfelelő gyógyszerek támogatásával és tudatosan kialakított étrenddel (köszvény diéta) szinte minimálisra csökkenthető a köszvényes rohamok száma. Nagyon érdekes, hogy bizonyos magas purin tartalmú ételek, mint például a zöldségek, nem okoznak ilyen rohamokat, még a köszvényes beteg esetében se, így ezek a zöldségek nyugodt szívvel fogyaszthatók. További érdekesség, hogy a fruktózzal és cukorral édesített italok szintén növelhetik a köszvény rohamokat annak ellenére, hogy ezek az italok purinban alacsonyok. A jelen kutatások szerint, az alacsony zsírtartalmú ételek, szója termékek, c-vitamin kiegészítők segíthetnek a köszvényrohamok megelőzésében, míg a teljes zsírtartalmú tejtermékek nem befolyásolják a húgysav szintet.

Hogyan alakíthatod ki saját köszvény diétád? Miket érdemes elkerülnöd?
Ahhoz, hogy a köszvény rohamokat lecsökkenthesd mindenképpen szükséges elkerülnöd a magas purin tartalmú ételeket. Magas purin tartalmú ételeknek tekintjük azokat az ételeket, amelynél 100 gramm esetében több mint 200 gramm purin található meg. Tehát milyen ételeket érdemes elkerülnöd a köszvény diéta során?
- minden típusú szervhús: legyen szó májról, veséről, agyvelőről vagy agyról
- vadhús: fácán, borjú, szarvasmarha kizárva
- halak: hering, pisztráng, makréla, tonhal, szardínia, szardella, tőkehal és minden egyéb halfajta
- egyéb tenger gyümölcsei: fésűkagyló, rák, garnélarák, ikra
- cukros italok: különösen a gyümölcslevek és cukros üdítők
- hozzáadott cukrok: méz, nektár és magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup
- élesztők: minden jellegű élesztő kerülése erősen ajánlott
Továbbá érdemes elkerülnöd a finomított szénhidrátokat, például a fehér kenyeret, péksüteményeket. Igaz, ezek az ételek nem rendelkeznek magas purin szinttel, de sajnos kevés tápanyagot tartalmaznak, és még így is nagy eséllyel megemelhetik a húgysav szintedet.
Milyen ételeket érdemes fogyasztanod a köszvény diéta során?
Ahogy láthatod, elég sok étel kiesik sajnos az étkezésedből, de ez nem azt jelenti, hogy nem élvezheted az ételek ízét, csak kicsit kreatívabban kell hozzáállnod az étkezésedhez. A köszvény diéta során olyan ételeket kell fogyasztanod, amelyeknek a purin tartalma alacsony (100 gramm ételben kevesebb mint 100 gramm purin található). Íme néhány jó példa:
- gyümölcsök: szinte az összes gyümölcs tökéletes szereplő a köszvény diétában. A cseresznye kifejezetten előnyös lehet, mivel képes csökkenteni a húgysav szintet és a gyulladásokat is
- zöldségek: minden zöldség jöhet szinte korlátlan mennyiségben, például burgonya, borsó, gomba, padlizsán
- hüvelyesek: minden hüvelyes tökéletes választás, ide értve a lencsét, babot, szóját és tofut
- diófélék
- teljes kiőrlésű pékáruk
- tojások
- italok: kávé és zöld tea minden mennyiségben jöhet
- gyógynövények és fűszerek esetében sincs korlátozás
- növény alapú olajok, mint például kókusz olaj, repce, olíva, lenmag olaj
- moderált mértékben fogyaszthatók húsok és halak is például heti 1-2 alkalommal, kis mennyiségben

Hogyan is néz ki egy köszvény diéta étrend?
Íme egy heti példa étkezésrend, ha szeretnéd Te is kipróbálni a köszvény diétát
Hétfő
- Reggeli: Zab görög joghurttal és 1/4 csésze (kb. 31 gramm) gyümölcsökkel
- Ebéd: Quinoa saláta főtt tojás és friss zöldség
- Vacsora: Teljes kiőrlésű tészta sült csirkével, spenóttal, paprikával és alacsony zsírtartalmú feta sajttal.
Kedd
- Reggeli: Smoothie 1/2 csésze (74 gramm) áfonya, 1/2 csésze (15 gramm) spenót, 1/4 csésze (59 ml) görög joghurt és 1/4 csésze (59 ml) alacsony zsírtartalmú tejjel.
- Ebéd: Teljes kiőrlésű szendvics tojással és salátával.
- Vacsora: Sült csirke és zöldség barna rizzsel.
Szerda
- Reggeli: Éjszakai zab – 1/3 csésze (27 gramm) zabpehely, 1/4 csésze (59 ml) görög joghurt, 1/3 csésze (79 ml) alacsony zsírtartalmú tej, 1 evőkanál (14 gramm) chia mag, 1 / 4 csésze (kb. 31 gramm) bogyó és 1/4 teáskanál (1,2 ml) vanília kivonat.
- Ebéd: Csicseriborsó és friss zöldségek teljes kiőrlésű csomagolásban.
- Vacsora: Gyógynövényben sült lazac spárgával és koktélparadicsommal.
Csütörtök
- Reggeli: Éjszakai chia mag puding – 2 evőkanál (28 gramm) chia mag, 1 csésze (240 ml) görög joghurt és 1/2 teáskanál (2,5 ml) vanília kivonat választott szeletelt gyümölcsökkel.
- Ebéd: Lazac salátával.
- Vacsora: Quinoa, spenót, padlizsán és feta saláta.
Péntek
- Reggeli: Franciapirítós eperrel.
- Ebéd: Teljes kiőrlésű szendvics főtt tojással és salátával.
- Vacsora: Sült tofu, zöldségekkel, barna rizzsel
Szombat
- Reggeli: Gomba és cukkini frittata.
- Ebéd: Sült tofu, zöldségekkel, barna rizzsel
- Vacsora: Házi csirkeburger friss salátával.
Vasárnap
- Reggeli: Két tojásos omlett spenóttal és gombával.
- Ebéd: Csicseriborsó és friss zöldségek
- Vacsora: Tojásrántotta/tojásrántotta spenóttal és paprikával
Mit tehetsz még annak érdekében, hogy még hatékonyabbá tedd a köszvény diétád?
A köszvény diéta még hatékonyabb lehet, ha az alábbi szokásokból minél többet próbálsz adaptálni a diéta mellé:
- testmozgás: a folyamatos, rendszeres testmozgás nagyban hozzájárul az általános egészégügyi állapotod javulásához, karbantartásához, illetve segíthet csökkenteni a húgysav szintedet is
- törekedj a hidratáltságára: a folyamatos folyadékfogyasztás nagyban hozzájárulhat a húgysav szint csökkentéséhez
- felejtsd el az alkoholt: úgy gondoljuk, ehhez nem nagyon kell mit hozzátennünk 😊
- emeld a C-vitamin adagodat: a C-vitamin segíthet a veséidnek, hogy gyorsabban válassza ki a húgysavat a szervezetedből
Ahogy láthatod a köszvény kellemetlen tünetei egészen jól visszafoghatók a megfelelő gyógyszerek és egy tökéletesen megválasztott köszvény diéta segítségével. Mielőtt azonban ezt a diétát kipróbálnád, mindenképpen érdemes felmérni az egészségügyi állapotod, hogy minden tekintetben készen állsz-e rá.